Europa Investment Property

Dluhopisy proti covidu aneb proč jsou dnes tak oblíbené u developerských firem i samotných investorů

Emise dluhopisů je ve vyspělých zemích zcela standardní formou získávání finančních prostředků pro projekty korporátního i státního sektoru. Mezaninové financování se těší čím dál větší oblibě ve světě i v Česku. A touto cestou se vydávají i velcí realitní hráči. Oproti bankovnímu úvěru totiž přináší mnoho výhod. Jde o jednodušší formu financování, na druhou stranu je ale třeba dbát zejména na prestiž firmy emitující dluhopisy.

V realitní branži se peníze z prodeje dluhopisů mohou použít na nákup, rekonstrukci nebo výstavbu nové nemovitosti. Dejme konkrétní příklad. Developer chystá projekt za 100 milionů eur. Nakoupil pozemky, jejichž hodnota byla oceněna na 20 milionů eur. Na účtě mu zbylo 40 milionů eur a zbylých 40 milionů eur by si potřebovala půjčit. Bankovní úvěr by s sebou přinášel úrok 3 %, ovšem banka by jednak požadovala po developerovi kofinancování nákladů (tedy i tak potřebu kapitálu) a zároveň dodržování striktních podmínek. V tomto ohledu vydání dluhopisového prospektu, který zabere několik týdnů a není svázán tolika podmínkami (vyjma regulatorními od ČNB u větších dluhopisových prospektů), dává smysl i při úroku 5,5  %, tedy vyšších nákladech na obsluhu dluhu.

Jedinec, firma i státní organizace mají v podstatě tři možnosti, jak podobné investice financovat. Buď použijí hotovost, která je ovšem u každého subjektu omezená, nebo sáhnou po externím bankovním úvěru, s nímž je ale spjato mnoho podmínek. Nebo je tu třetí varianta – půjčit si od lidí a firem. Jde tedy o mezipatro (proto se tento způsob nazývá jako mezaninové financování), kdy firma nemá dostatek hotovosti na investiční projekt, nezřídka kdy pohybující se v miliardách korun, a na druhé straně se nechce příliš svazovat podmínkami bankovního úvěru. Navíc hrozí, že jej ani po splnění všech podmínek vůbec nedostane.

K získání bankovního úvěru na developerský projekt totiž potřebujete vypracovat nákladný odhad nemovitosti a pozemku. Připravte se také na dodání detailních údajů o vaší společnosti včetně rozvah a výsledovek, jmen největších dodavatelů včetně jejich podílu na vašich tržbách a sjednaných platebních podmínkách, strukturu pohledávek, finanční plány firmy, ale i budoucí investiční záměry a jejich způsoby financování. Samozřejmě počítejte i s předložením detailního podnikatelského záměru, pro který peníze žádáte. Když vše sečtete, jde o zdlouhavý a náročný proces vyžadující až několik měsíců přípravy. V porovnání s ním se tak možnost financování projektu prostřednictvím dluhopisů jeví jako zajímavá alternativa i v případě, že budete mít dražší náklady na obsluhu dluhu.

I proto se financování prostřednictvím dluhopisů těší v poslední dekádě velké oblibě. Z některých projektů můžeme jmenovat například výstavbu galerie Nová Harfa od FINEPU, který vydal dluhopisy v objemu 200 milionů korun s úrokem 3,75 %, nebo obchodní centrum Quadrio na pražské Národní třídě, jehož stavbu financovala skupina CPI i prostřednictvím emise dluhopisů za miliardu korun při úroku 3,75 až 5,80 procenta.

Zvýšená chuť firem po mezaninovém financování pak na druhé straně přináší i zajímavé investiční příležitosti pro lidi. Obzvláště v době, kdy konzervativní státní dluhopisy dnes nenesou v podstatě žádný výnos. Některé se dostaly dokonce do záporu, viz následující graf vývoje výnosů státních dluhopisů v čase dle jejich splatnosti.

Současné výnosy tak nepokryjí ani inflaci, a proto investoři logicky hledají jiné cesty pro zhodnocení svých prostředků. Investování do korporátních dluhopisů je jednou z cest, jak i v dnešní turbulentní době zhodnotit své prostředky. Důležité ale je vložit peníze do prověřených projektů firem, které mají na trhu už určitou prestiž a kredit. Tím snížíte riziko případného neúspěchu podnikatelského záměru. A s tím vším vám rádi pomůžeme.